Východní Slovensko 2020 - Jezero Izra hrad Slanec a Košický hrad

Název

Východní Slovensko 2020 - Jezero Izra hrad Slanec a Košický hrad

Popis

Jižně od Slance se při hranicích s Maďarskem tyčí Slanské vrchy. Celé jsou porostlé hustými, převážně bukovými lesy, místy pralesního charakteru. Vedle andezitových skalních a suťových oblastí se zde vytvořilo i několik jezírek a mokřadů, z nichž nejzajímavější je jistě jezero Izra, vzniklé po velkém sesuvu půdy. Zádumčivá krása sem dnes láká pouze malý počet návštěvníků, na své si přijdou zejména romantici a rybáři milující klid. Už jen cesta sem po nepříliš kvalitní a úzké přístupové silničce je zážitkem. Bohužel dny své slávy má již jezero Izra za sebou. Dříve to tu opravdu žilo, a za komunismu patřilo jezero Izra k oblíbeným víkendovým cílům mnoha turistů. Na březích tohoto malebného jezera o rozloze 5 ha, ukrytého v hlubokých lesích, byla kdysi fungující pěkná výletní restaurace a několik chat. Ke službám patřila i půjčovna lodiček a chatky k pronájmu. Pobýval tu třeba i slavný Jurij Gagarin. Dnes restaurace zeje prázdnotou a chatky jsou vybrakované a rozpadají se. Potkáte zde opravdu jenom osamocené rybáře. Jaká to škoda. Na druhou stranu tu nejsou davy turistů a vy si tak můžete vychutnávat samotu a kouzlo přírody.

Překvapením pro mě bylo, že se zde po délce Slovensko-maďarské hranice vyskytují bunkry lehkého opevnění (takzvané řopíky), které měly sloužit k ochraně ČSR ve druhé světové válce Jedná se přesně o ten samý typ malých bunkrů, tak jak je známe z Čech a zejména ze Šumavy. Mají stejné dispozice, tady jsou bunkry snad jen více úzkého, obdélníkového charakteru. Vůbec jsem netušil, že tyto bunkry na Slovensku byly také budovány a bylo to pro mě překvapení. K jejich použití tady ale také nedošlo. Bylo to však ze zcela jiného důvodu než v Čecháh.

Nedaleko odsud se nachází pevný hrad Slanec, který střežil průchod Slanským průsmykem. Vyrostl ve 13. století v místech staršího hradiště. Často měnil majitele, několikrát byl stavebně upravován a v 17. století za stavovských povstání pobořen. V 19. století se jej pokusili jeho tehdejší majitelé Forgáčovci zrenovovat. Celý areál však byl definitivě poničen na konci 2. světové války. Dnes volně přístupnou zříceninu tvoří zejména zbytky hradní věže a palácového zdiva. Z hradu se naskýtají úžasné výhledy do dalekého okolí. K zdaleka viditelnému hradu se dostaneme nejlépe pěšky ze stejnojmenné obce v podhradí.

K nejvděčnějším cílům výletů v Košicích určitě patří okraj pohoří Černá hora, které se vypíná severozápadně od centra. Na zalesněném vrchu Hradová byly objeveny nevýrazné zbytky Košického hradu, nazývaného též Hradová. Vznikl v 13. století, jeho stavitelé Omodejovci byli v ostrém konfliktu s městem Košice. To hrad získalo koupí v roce 1374. V roce 1441 obsadili hrad bratříci, po jejich vytlačení hrad zanikl. Dnes zde najdeme jen základy válcové věže, bašty a dalších částí opevnění. Hlavním lákadlem tu však je rozhledna Hradcová, s dech beroucími výhledy na Košickou kotlinu a Košice samotné.

Období

Statistiky

  • 234 fotek
  • 1 se líbí

Fototechnika

Nikon D3400

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Východní Slovensko 2020 - Jezero Izra hrad Slanec a Košický hrad
Komentáře Přidat