Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

pravyplaninar 

Slovinsko 2018 - Mangart a sedlo Predel

70 fotek 24.9.2018 - zobrazení
Mangart je působivá hora (třetí nejvyšší Triglavského národního parku - 2 679 m.n.m.) nad dolinou Korytnica na slovinsko italské hranici. Ze sedla Predel vede až skoro pod vrchol nejvýše položená silnice ve Slovinsku. Bývalá vojenská silnice postavená na konci třicátých let 20. století Itali, byla v 80. letech upravená tak, aby se otevřela turistům. Je vyhledávaným motorkářským rájem. Silnice člověka vyveze až do výšky 2065 m. n. m. na místo zvané Mangartsko sedlo. Má 17 prudkých zatáček a nachází se zde 5 tunelů. Silnice je na některých místech opravdu úzká a dvě auta se vyhnou jen stěží. Někdy nás čekali centimetry od toho abychom spadli ze srázu a dost nám lepilo :-D . Bohužel sem pouští všechny, a potkat se zde s karavanem může být docela peklo. Silnice je kupodivu naštěstí frekventovaná málo. Její převýšení je obrovské. Na 12 km silnici je převýšení 1000 metrů. Silnice je v sezóně zpoplatněna. Oficiálně končí na parkovišti kousek za Kočou na Mangartu (Chata na Mangartu). Dále je už značka zákaz vjezdu kvůli padajícímu kamení. Můžete ale po ní dále pokračovat, ale pouze na vlastní nebezpečí. Na základě řady článků je tu cedule hodně dlouho a řidiči ji ignorují a jezdí až nahoru do sedla, kde je další parkoviště. My udělali totéž - několik kamenů a sesuté půdy tu bylo, ale dalo se to objet. Ale je to jen na vás, nějaké riziko tam určitě je. Po cestě je několik zastávek, kde se nechá zastavit a podívat se na vyhlídky. Stejně tak na smyčce na samém vrcholu. Zde je i italsko slovinská hranice, takže jedním krokem jste ve dvou státech najednou. Pohledy zde jsou opravdu nádherné a můžeme doporučit všem. Zde mnozí vyráží zdolat vlastní Veliki Mangart, ale výstup je náročný, obsahuje feratu a doporučuje se spíše zkušeným horským turistům s feratovou výbavou.

Náročnou jízdu po horské silničce lze ppřerušit na Mangartské planině, kde můžete zaparkovat vozidlo a potěšit se krátkou procházkou romantickým údolím podél Mangartského potoka. Na Mangartské planině se nachází jedna z mála dosud plně funkčních farem Julských Alp, kde si můžete koupi místní bio-eco sýr. Většina ostatních farem v okolí již byla přeměněna na rekreační objekty.

Výlet na Mangart lze spojit se zajímavou prohlídkou pozůstatků starých vojenských opevnění, nacházejících se u hlavní silnice mazi hraničním přechodem Predel a odbočkou k chatě Koča na Mangartu.
reklama

Komentáře

přidat komentář

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron