Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

pravyplaninar

Malá Fatra 2019 - Štefánová Podžiar a Jánošíkové diery

141 fotek 15.10.2019 13 zobrazení
Náš další výlet začíná v obci Štefánová. Tato bývalá pastýřská osada se rozprostírá pod masivem Boboty a Velkým Rozsutcem v samém závěru Vrátné doliny v části Nová dolina. Je vyhledávaným turistickým místem. Nachází se zde několik ubytovacích a stravovacích zařízení a informační středisko NP Malá Fatra. V roce 1848 zasáhl osadu velký příval vody a zničil velkou část osady. Zahynulo 14 lidí, kterým je věnována pamětní tabule na symbolickém hřbitově. Během osvobozovacích bojů dne 6. dubna 1945 byla osada osvobozena a byla tak první v Žilinském okrese. Je perfektním výchozím místem pro okruh přes Horné Jánošíkové Diery na Velký Rozsutec, nebo pro okruh přes všechny tři Jánošikové Diery do Terchové a odtud zpět do Štefánové. Do Štefánové se bez problémů dopravíte autobusem, nebo zde zaparkujete na velkém placeném parkovišti.

Odsud jsme se vydali do rozcestí Podžiar, kde funguje sezónní občerstvení. Nalezneme zde dvě koliby - dřevěnice - jednu starou a jednu novou, kde si můžete koupit nějaké občerstvení. V té staré najdeme také minimuzeum v podobě izbyčky z 19. století. My jsme se nechali zlákat na domácí kapustnicu, která sice byla domácí a obsahovala klobásku a dobré uzené maso. Bohužel však byla tak přesolená, že se skoro nedala jíst.

Po posilnění jsme již vyrazili na Jánošíkove Diery, někdy zvané jednoduše pouze Diery, které jsou největším lákadlem Malé Fatry. Díky žebříkům a lávkám můžete projít přímo nad potokem a podél mnoha vodopádů v jinak neprůchodných soutěskách a úzkých skalních průrvách. Po jejich prohlídce jsme sestoupili dolů do Těrchové a odtud jsme se dlouhým pochodem po silnici přes celou Terchovou a dále směrem Vratná dolina vrátili do Štefánové.

Jánošikové Diery jsou opravdu hezkým místem. My jsme zde byli již jednou v zimě (https://pravyplaninar.rajce.idnes.cz/Slovensko_2016_-_Terchova_-_Janosikove_diery_-_Banska_Stiavnica_-_Kosice/) a nám se tu v zimě líbilo více. Přece jenom mráz a led vyzdobí zdejší přírodu dokonale. Ale i teď na podzim to rozhodně stálo za to.
reklama
Reklama
Co si představujeme dnes pod pojmem láska? Oceňovaná e-kniha Dáma s veverkou.
Stáhnout e-knihu ZDARMA

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron